PISMO DO JM REKTORA W SPRAWIE PODWYŻKI WYNAGRODZENIA DLA PRACOWNIKÓW W OKRESIE PRZEDEMERYTALNYM

Treść pisma do JM Rektora w sprawie przyznania podwyżki wynagrodzenia lub dodatku specjalnego pracownikom w okresie przedemerytalnym:

JM Rektor
                                                                                           Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
                                                                                           Prof. dr hab. Andrzej Tretyn

Szanowny Panie Rektorze ,

Do wszystkich pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu została skierowana w dniu 10 maja b.r. informacja w sprawie zasad podwyżek wynagrodzeń  w poszczególnych grupach pracowniczych oraz informacji o bardzo wysokiej subwencji przyznanej na ten rok dla naszej Uczelni.

W związku z powyższym w ostatnim czasie do naszego związku kierowane są z wielu jednostek organizacyjnych UMK liczne prośby pracowników o ponowne zwrócenie szczególnej uwagi na kwestie wynagrodzeń w okresie przedemerytalnym, zwłaszcza nienauczycieli. Pracownicy ci, jak wskazują wstępne wyliczenia dokonywane przez ZUS, po przejściu na emeryturę otrzymają ją niezbyt wysoką.

W minionych latach dobrym zwyczajem było podnoszenie płacy w okresie przedemerytalnym. Znane nam są pojedyncze przypadki w naszej Uczelni, że przełożeni zadbali o podwyżki pensji z tego tytułu dla niektórych swoich podwładnych.

W ostatniej regulacji płac zostało zwiększone wynagrodzenie zasadnicze o dodatkowe 50zł osobom, które posiadają staż pracy minimum 20 lat i otrzymują wynagrodzenie na poziomie 2100,00zł. Objęło to tylko jedną grupę zawodową ( najniżej uposażoną).

Zwracamy się do Pana Rektora z prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia w regulaminie wynagradzania zapisu, że na przykład 4 lata przed planowanym przejściem pracownika naszej Uczelni na emeryturę podwyższa się wynagrodzenie o określoną kwotę  lub np. 15 %.

Jeśli nie ma możliwości wprowadzenia takiego zapisu w regulaminie wynagradzania, to może warto by rozważyć wprowadzenie dodatku specjalnego w wysokości 15% wynagrodzenia zasadniczego za wieloletnią pracę dla tych pracowników, którym pozostały 4 lata do przejścia na emeryturę. Byłoby to ich docenienie za długoletnią pracę na rzecz Uczelni, rekompensata za niezbyt wysokie wynagrodzenie, np.  w administracji, i możliwość uzyskania wyższej emerytury tak potrzebnej w późniejszych latach życia.