Związek Nauczycielstwa Polskiego

W Uniwersytecie Mikołaja Kopernika
w Toruniu

WYNIKI ANALIZY ANKIETY ZNP dot. ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH

     W odpowiedzi na oczekiwania społeczności akademickiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) w kwestii zmiany Regulaminu Uczelnianego Funduszu Świadczeń Socjalnych (FŚS), Prezydium Zarządu Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) w UMK wystosowało anonimową ankietę do pracowników, emerytów i rencistów UMK, której celem było zdefiniowanie ewentualnego kierunku zmian w ww. Regulaminie. W ankiecie przeprowadzonej w okresie od marca do sierpnia br. wzięło udział 235 respondentów, którzy z aktualnej oferty świadczeń socjalnych wskazali te, z których korzystali do chwili obecnej oraz wyrazili swoją opinię w zakresie własnych propozycji świadczeń lub zmiany dotychczasowych. W dniu 24 sierpnia br. Prezydium Zarządu ZNP w UMK dokonało wnikliwej analizy otrzymanych ankiet i na jej podstawie sformułowało następujące wnioski końcowe:
1. Dofinansowanie wypoczynku krajowego i zagranicznego w formie tzw. „wczasów pod gruszą” jest najczęściej wskazywanym świadczeniem socjalnym, z którego korzysta aż 97% respondentów, przy czym 1/5 ankietowanych wyraziła opinię, że to świadczenie powinno być oferowane każdego roku (a nie jak dotychczas raz na dwa lata). Ponadto, 1/3 respondentów, która wyraziła swoją opinię w komentarzach uważa, że dofinansowanie do tzw. „wczasów pod gruszą” powinno być wyższe, nawet kosztem innych świadczeń socjalnych, aby każdy pracownik mógł wykorzystać środki finansowe z FŚS z przeznaczeniem na wypoczynek wedle własnego uznania.
2. Drugim najczęściej wskazywanym świadczeniem socjalnym jest pomoc finansowa na cele mieszkaniowe w formie pożyczek zwrotnych, z której korzysta niemal 83% ankietowanych; w zawartych komentarzach pojawiły się sugestie odnośnie zwiększenia puli środków finansowych na ten cel, np. w postaci podniesienia kwoty dofinansowania na cele remontowe do wysokości kwoty na zakup mieszkania/domu.
3. Na trzecim miejscu uplasowało się dofinansowanie wypoczynku krajowego i zagranicznego w formie wycieczek zorganizowanych przez pracodawcę lub przez związki zawodowe, z czego korzysta niemal 79% respondentów, przy czym ponad połowa ankietowanych wyraziła opinię, że ze środków FŚS powinny być dofinansowane również wycieczki (a nie tylko „wczasy”) zakupione u innego organizatora na takich samych zasadach jak wycieczki zorganizowane przez pracodawcę lub związki zawodowe. Jednocześnie 1/3 respondentów, która wyraziła swoją opinię w komentarzach uważa, że dofinansowanie do wycieczek powinno być zdecydowanie ograniczone, dzięki czemu zaoszczędzone w ten sposób fundusze mogłyby być przeznaczone na inne cele.
Wśród świadczeń socjalnych wskazywanych jako atrakcyjne przez ponad połowę respondentów znalazły się także dofinansowanie działalności kulturalno-oświatowej oraz sportowo-rekreacyjnej, przy czym aż 63% ankietowanych wyraziło opinię, że dofinansowanie powinno obejmować także bilety zakupione na wybrane przez siebie wydarzenia kulturalno-oświatowe, takie jak bilety do kina, teatru, muzeum czy na koncert, balet, kabaret, itp. (a nie tylko vouchery do Cinema City Toruń). Ponadto, wśród własnych propozycji świadczeń socjalnych/zmian dotychczasowych pojawiły się także:
– jednorazowe, wyższe niż dotychczas, dodatki do wynagrodzenia nie tylko z tytułu Świąt Bożego Narodzenia, ale także Świąt Wielkanocnych,
– podwyższenie tzw. widełek (podstawy dofinansowania) i kwot dofinansowania w odniesieniu do wybranych świadczeń socjalnych, w przypadku których ten parametr decyduje o kwocie dofinansowania,
– dofinansowanie wypoczynku (w tym zorganizowanego samodzielnie) trwającego krócej niż 7 dni/noclegów – min. od dwóch noclegów wzwyż.
W licznych komentarzach pojawiły się także zupełnie nowe, warte rozważenia propozycje odnoszące się na przykład do finansowania w określonej kwocie dla każdego pracownika indywidualnych pakietów medycznych (specjalistyczne badania, opieka stomatologiczna, fizjoterapia, rehabilitacja, itp.), rozliczanych na podstawie przedłożonych rachunków/faktur. Pragniemy zwrócić uwagę, że ten rodzaj świadczenia socjalnego jest jednym z najczęściej oferowanych przez liczące się Uniwersytety europejskie swoim pracownikom. Ciekawą propozycją jest także rezygnacja ze słodyczy w paczkach świątecznych dla dzieci, a przynajmniej bardziej rozważne ich komponowanie z uwagi na coraz bardziej powszechną otyłość wśród dzieci w wieku szkolnym. Ponadto, w wielu komentarzach pojawiła się sugestia dotycząca możliwości utworzenia indywidualnego, rocznego pakietu socjalnego w określonej kwocie dla każdego pracownika Uniwersytetu, który mógłby być wykorzystany wedle uznania na określone cele, w zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości.