Uzgodnienia w sprawie rewaloryzacji płac

Dnia 24 marca 2000 r. z inicjatywy JM Rektora UMK prof. dr hab. Jana Kopcewicza odbyło się spotkanie JM Rektora UMK z przewodniczącymi związków zawodowych działających w naszej uczelni. Związki zawodowe na tym spotkaniu reprezentowali: Związek Nauczycielstwa Polskiego w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika – prezes dr Bronisław Żurawski a Związek Zawodowy „Solidarność” przewodniczący Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność” dr Janusz Szatkowski.

Spotkanie było poświęcone uzgodnieniu zasad rewaloryzacji płac w UMK w bieżącym roku. Obowiązek takich uzgodnień wynika z art. 27 ust. 3 Ustawy z dnia 23 maja 1991 r.(wraz z późniejszymi zmianami) o związkach zawodowych w następującym brzmieniu: „Zakładowy system (zasady) wynagradzania i związane z nim regulaminy nagród i premiowania są ustalane i zmieniane w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową; dotyczy to również zasad podziału środków na wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w państwowej jednostce sfery budżetowej.”

JM Rektor zapoznał przedstawicieli związków zawodowych z kwotą otrzymaną przez naszą uczelnię z Ministerstwa Edukacji Narodowej na rewaloryzację płac w bieżącym roku. Uwzględniając ilość zatrudnionych osób w UMK (2.682 pełne etaty) oraz wszystkie składniki wynagrodzeń, średnio na etat przypada kwota do podwyżki 74,30 zł miesięcznie. Jednakże efektywnie w płacy zasadniczej na podwyżki przypada mniej. Wynika to z podniesienia nowych najniższych widełek płacowych, oraz podwyżek składników płac, pochodnych od płacy zasadniczej, takich jak premia, wysługa lat oraz innych dodatków. Biorąc to wszystko pod uwagę oraz pozostawiając minimalną kwotę na rezerwę rektorską uzgodniono, że:

4. wszyscy nauczyciele akademiccy otrzymają taką samą podwyżkę płacy zasadniczej o 52 zł miesięcznie,

5. wszyscy pozostali pracownicy uczelni również jednakową podwyżkę płacy zasadniczej o 45 zł miesięcznie,

6. efektywna podwyżka we wszystkich składnikach płacy dla wszystkich pracowników uczelni (nauczycieli akademickich i nienauczycieli) będzie taka sama i powinna wynosić średnio 70 zł miesięcznie,

7. Regulacja płac obowiązuje od 1 stycznia 2000 r.

8. Pierwsza wypłata wraz z wyrównaniem za styczeń, luty i marzec nastąpi ok. 15 kwietnia br.