POSIEDZENIE RADY SZKOLNICTWA WYŻSZEGO I NAUKI ZNP (9 – 10 listopada 2017r.)

WOKÓŁ  PROJEKTU  USTAWY  O  SZKOLNICTWIE  WYŻSZYM  I  NAUCE

Dyskusja nad projektem (z dnia 16 września b. r.) ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce  była głównym punktem posiedzenia Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, które odbyło się w Warszawie w dniach 9 – 10 listopada b.r. z udziałem wicepremiera RP, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.
Rada SzWiN  ZNP za pozytywne zjawisko uznaje tak szerokie konsultowanie projektu ustawy z przedstawicielami związków zawodowych. Zasadniczo wyraziła swoje poparcie dla głównych założeń ustawy, za pozytywne rozwiązanie uważając m. in. dowartościowanie procesu kształcenia poprzez zaproponowanie, obok kariery naukowej, dydaktycznej ścieżki awansu zawodowego nauczycieli akademickich. Jednak wobec niektórych punktów ustawy zgłaszano pewne  wątpliwości i zastrzeżenia. Istnieją bowiem jeszcze obszary, takie jak kwestia habilitacji czy okresowej oceny pracowników, w których należy wypracować inne rozwiązania.
W posiedzeniu Rady SzWiN ZNP wzięli udział także przedstawiciele naszego związku:
Kol. Adam Wróblewski, Kol. Teresa Ziemba – Graczyk oraz Kol. Małgorzata Skórcz.