PISMO DO JM REKTORA W SPRAWIE WYSOKOŚCI STAWEK ZA GODZINY PONADWYMIAROWE

Uprzejmie informujemy, że w związku z decyzją JM Rektora dotyczącą wysokości stawek za godziny ponadwymiarowe dla nauczycieli akademickich na studiach stacjonarnych (Zarządzenie Nr 145 z dnia 11 października 2019 r.), w wyniku której zmniejszona została stawka wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe dla pracowników zatrudnionych na stanowisku asystenta, związki zawodowe działające w naszej Uczelni: ZNP w UMK oraz NSZZ Solidarność skierowały do Jego Magnificencji Rektora następujące pismo:

Toruń, 24.10.2019

JM Rektor

Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Prof. dr hab. Andrzej Tretyn

Szanowny Panie Rektorze,
Z zarządzenia nr 145 z dnia 11 października br. wynika zmniejszenie wysokości stawki za godziny ponadwymiarowe z 69 zł do 45 zł dla grupy osób zajmujących
do 1 października etat starszego wykładowcy (bez posiadania stopnia naukowego doktora). Jest to sprzeczne z przyjętą zasadą unikania ujemnych skutków finansowych dla pracowników objętych zmianami strukturalnymi wynikającymi z wprowadzenia ustawy 2.0
i nowego Statutu UMK.

Nasze zastrzeżenie budzi również termin wydania zarządzenia – już po podpisaniu przez pracowników aneksów do umowy i kart obciążeń, z których wynikają godziny ponadwymiarowe. Dotychczas obowiązujące zarządzenie w tej sprawie (nr 29) z 2017 roku zostało wydane z półrocznym wyprzedzeniem.

Domagamy się zachowania przynajmniej dotychczasowych stawek wynagradzania za godziny ponadwymiarowe dla grupy starszych wykładowców zatrudnionych od pierwszego października 2019 na stanowisku asystenta.