Inauguracja obchodów 100-lecia ZNP i 60-lecia ZNP przy UMK

Dnia 3 grudnia 2004 r. w Auli Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu odbyła się uroczystość inauguracji obchodów 100-lecia ZNP i 60-lecia ZNP przy UMK. W uroczystości oprócz członków ZNP z oddziału Toruńskiego wzięli udział przedstawiciele ZNP przy UMK: prof. dr hab. Włodzimierz Tyburski – członek zarządu ZNP, kol. Teresa Ziemba-Graczyk – ; członek zarządu, kol. Bronisław Żurawski – ; prezes zarządu ZNP przy UMK.

W uroczystości tej również udział wzięli parlamentarzyści z woj. Kujawsko-Pomorskiego: poseł Bogdan Lewandowski, poseł Jerzy Wenderlich, senator prof. dr hab. Marian Zenkiewicz, Przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz, Marszałek woj. Kujawsko-Pomorskiego Waldemar Achramowicz, Prezydent Miasta Torunia Michał Zalewski i przedstawiciele pionu oświaty.

Uroczystość uświetnił występ chóru „Con Anima”.

W wystąpieniach okolicznościowych zaproszeni goście podkreślali wysoką rangę społeczna zawodu nauczycielskiego. Prezydent Miasta Torunia poinformował zebranych o nadaniu, jednemu z placów w Toruniu, nazwy Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Prezes Zarządu Miejskiego ZNP kol. Urszula Polak przedstawiła historię powstania pierwszych organizacji nauczycielskich na terenach polskich oraz historię ZNP w Toruniu. Z okazji 100-lecia ZNP Zarząd Miejski wydał „Notatnik biograficzny” wszystkich prezesów Zarządu Miejskiego ZNP w Toruniu.

Kol. Bronisław Żurawski w swoim wystąpieniu przedstawił zasługi i udział działaczy Związku Nauczycielstwa Polskiego w staraniach o pierwszy uniwersytet w Toruniu. Przedstawił również krótką historię ZNP przy UMK w Toruniu oraz sylwetki pierwszych prezesów organizacji uniwersyteckich.

Uroczystość zakończyła się obejrzeniem filmu z najważniejszych wydarzeń w historii ZNP.