Notatka ze spotkania Zarządu ZNP oraz Przedstawicieli ZNP do Rad Wydziałów z JM Rektorem w sprawach kadrowych i finansowych

Dnia 10.06.2009r. dobyło się posiedzenie Zarządu ZNP oraz Przedstawicieli ZNP do Rad Wydziałów, w którym wziął udział JM Rektor prof. Andrzej Radzimiński oraz Kanclerze: mgr Justyna Morzy i mgr Henryk Pańka.

Posiedzenie było poświęcone sytuacji finansowej naszej uczelni. JM Rektor poinformował o planach oszczędnościowych podjętych przez Władze UMK. Zdaniem Rektora będzie konieczne zmniejszenie zatrudnienia zarówno nauczycieli akademickich, jak i pracowników nie będących nauczycielami. JM Rektor odpowiedział na wiele pytań, które zgłaszali związkowcy.

Na zebraniu również poinformowano o spotkaniu przedstawicieli związków zawodowych działających w uczelniach z Wice Ministrem prof. Witoldem Jurkiem, które odbyło się dnia 02.06.2009 r. w Politechnice Warszawskiej. Minister na tym spotkaniu poinformował, że Minister Finansów zgodził się odblokować kwotę 368 mln zł dla szkolnictwa wyższego i 58 mln zł dla szkół medycznych. Przyjmując zasadę, że kwota ta zostanie rozdzielona do uczelni tak jak to było w ubiegłym roku oznacza to, że średnio można by dokonać podwyżki o 247 zł brutto od 1 stycznia 2009 r.

Ustalono, że konkretne plany zwolnień będą konsultowane ze związkami zawodowymi.

ZNP przejawia dużą troskę o przyszłość uczelni i stan zatrudnienia oraz będzie szczegółowo analizował wszystkie zamierzenia w tym zakresie Władz UMK.