Spotkanie z Podsekretarzem Stanu w MNiSW prof. Witoldem Jurkiem (2 czerwca 2009r.)

Drugiego czerwca br. w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej odbyło się spotkanie reprezentantów związków zawodowych (KSN NSZZ „Solidarność”, oraz RSzWiN ZNP) z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Witoldem Jurkiem. W spotkaniu uczestniczył rektor Politechniki Warszawskiej.

Spotkanie poświęcone było problematyce płac w szkolnictwie wyższym. Na wstępie minister W. Jurek poinformował, że na wniosek MNiSW Minister Finansów podjął decyzję o uruchomieniu rezerwy celowej dla szkolnictwa wyższego w wysokości 368 mln zł. Ponieważ już wcześniej na wniosek ministerstwa zdrowia uruchomiono 58 mln zł dla szkół medycznych oznacza to, że cała przewidziana ustawa budżetową kwota została rozdysponowana. Została ona wstępnie podzielona pomiędzy ministerstwa nadzorujące szkoły wyższe i dla szkół podległych MNiSW pozostaje kwota 343 mln zł. Przyjmując zasadę, że kwota ta zostanie rozdzielona do uczelni tak jak ubiegłoroczna podwyżka oznacza to, że średnio na jednego zatrudnionego wypada 247,7 zł miesięcznie licząc od 1. stycznia 2009 r. brutto. Po odjęciu kosztów pracodawcy daje to 208 zł na etat.

Obecni na spotkaniu zgodzili się, że najważniejszą sprawą jest szybkie uruchomienie tych środków, dlatego zgodzono się by nie uzależniać wypłat od zmian taryfikatora. Prace nad taryfikatorem oraz systemem rozdziału dotacji dydaktycznej (algorytm) mają być podjęte jak najszybciej, tak by w przyszłym roku można było je wdrożyć.