Zebrania Zarządu ZNP w UMK – 2015r.

Notatka informacyjna o posiedzeniu ZU ZNP przy UMK w dniu 29.01.2015

Dnia 29 stycznia br. na swoim comiesięcznym posiedzeniu zebrał się Zarząd ZNP. Zebrani wysłuchali informacji o przebiegu ostatniego posiedzenia Senatu UMK z dnia 27.1.2015 r oraz Komisji ds. Organizacji i Rozwoju Uniwersytetu z dnia 26.01.2015 r.

Szczególne zainteresowanie zebranych wzbudziły prezentacje dotyczące analizy zatrudnienia (stosunek nauczycieli akademickich i pozostałych pracowników), ilości studentów i finansów w naszej Uczelni w latach 2005 –2015, przedstawione na Senacie przez JM Rektora prof. A Tretyna oraz prezentacja dr D. Antonowicza dotycząca oceny UMK w statystykach Narodowego Centrum Nauki. Postanowiono zapoznać z tymi prezentacjami delegatów ZNP w Radach Wydziałów, aby lepiej współdziałać w pracach mających na celu dalszą poprawę tych wszystkich wskaźników.

Członkowie zarządu zapoznali się z aktualną sytuacją w zakresie zaległych urlopów w części toruńskiej UMK. Szczególnie zaniepokoiła duża liczba osób mających zaległe urlopy na wydziałach: Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (115 osób) oraz Prawa i Administracji (97 osób). Postanowiono ściślej współdziałać z wszystkimi władzami, celem stwarzania warunków do właściwego wykorzystywania należnych urlopów wypoczynkowych.

W związku z dużymi potrzebami i koniecznością udzielania pożyczek z funduszu socjalnego i po zapoznaniu się ze wstępną wersją wykonania planu finansowego zebrani postulowali, aby w bieżącym roku również odpis na fundusz socjalny wynosił 6,5%. Po wnikliwym przeanalizowaniu potrzeb pomocy socjalnej podjęto uchwałę, aby zwrócić się do JM Rektora o niezmniejszanie odpisu na fundusz socjalny w bieżącym roku.

W wyniku analizy dotychczasowego funkcjonowania i korzyści z tym związanych dla członków ZNP, postanowiono przedłużyć ubezpieczenie w dotychczasowym zakresie w Nauczycielskiej Agencji Ubezpieczeniowej. Składki za to ubezpieczenie dla wszystkich członków ZNP będą opłacone, podobnie jak dotychczas, przez Zarząd ZNP.

W związku ze zgłaszanymi do członków Zarządu bardzo licznymi obawami przed zwolnieniami z pracy w UMK, wysłuchano informacji o rozmowach w tej sprawie z władzami UMK. Zebrani przyjęli do wiadomości ustalenia w tej sprawie z JM. Rektorem i p. Kanclerz, że mimo trudnej sytuacji finansowej Uczelni zwolnień grupowych z pracy z tego powodu nie będzie. Natomiast mogą się zdarzać pojedyncze zwolnienia bądź przesunięcia wynikające z bieżącej analizy potrzeb w poszczególnych jednostkach organizacyjnych. Zarząd uchwalił, że w każdym takim przypadku Związek nasz będzie indywidualnie ustosunkowywał się i wyrażał opinie w tych sprawach (zgodnie z ustawowymi uprawnieniami).

Realizując zadania Związku ZNP w zakresie organizacji działań kulturalno-oświatowych i turystyki Zarząd zatwierdził plan następujących wycieczek dla pracowników naszej Uczelni na rok bieżący:

1. Busko-Zdrój w terminach 26.04.2015r. – 09.05.2015r. i 10.05.2015r. – 23.05.2015r.
  2. Beskid Żywiecki w terminie 03-07.06.2015r.
  3. Praga, Wiedeń w połowie lipca 2015r.
  4. Chiny w terminach 25.08.2015r. – 02.09.2015r., 07.09.2015r. – 15.09.2015r. i 17.09.2015r. – 25.09.2015r.

Postanowiono również organizować bilety na imprezy kulturalne, w tym w dalszym ciągu organizować wyjazdy do Opery Nowa w Bydgoszczy.

Na prośbę organizatorów turnieju piłki siatkowej, Zarząd postanowił ufundować nagrodę dla najlepszego zawodnika.

Uchwalono również, że ZNP będzie uroczyście obchodził Dzień Kobiet. Wszystkie koleżanki, członkinie ZNP, otrzymają z tej okazji kartki z życzeniami i tradycyjnie drobne prezenty.

Na zakończenie posiedzenia postanowiono 70 rocznicę pracy ZNP na UMK obchodzić uroczyście dnia 5 grudnia br. w Auli. Połączone to będzie z 110 rocznicą działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego w naszym kraju.