Posiedzenie Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP (Warszawa, czerwiec 2017r.)

WARSZAWA, 22-23 czerwca 2017r.
–  w tych dniach przedstawiciele naszego związku  uczestniczyli
 w posiedzeniu

Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP
oraz konferencji:
SZKOLNICTWO   WYŻSZE   I   NAUKA   W   POLSCE

Koncepcje partnerów społecznych

Głównym tematem posiedzenia było wypracowanie stanowiska Rady SzWiN ZNP wobec założeń planowanej ustawy 2.0 Prawo o szkolnictwie wyższym. Stanowisko to zaprezentował w czasie konferencji w dniu 23 czerwca Prezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP Janusz Rak podkreślając, że przede wszystkim „należy zapewnić zrównoważony rozwój systemu szkolnictwa wyższego zgodnie z misją uczelni, potrzebami regionów oraz wyzwaniami o wymiarze międzynarodowym .” Jedną z najważniejszych kwestii reformy szkolnictwa wyższego powinno być stworzenie młodemu pokoleniu jak najlepszych warunków do naukowego rozwoju; ponadto – poprawa jakości kształcenia, wspieranie kierunków przygotowujących specjalistów poszukiwanych na rynku pracy, wzrost nakładów na szkolnictwo wyższe i naukę odpowiednio do zadań edukacyjnych, systemowe zwiększenie wynagrodzeń pracowników sfery szkolnictwa wyższego i nauki.

Podczas  konferencji  Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki  ZNP oraz  Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność  podpisały apel, w którym odnoszą się do planowanej ustawy. Więcej informacji dot. podpisanego przez obydwa związki apelu: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414724,zwiazki-zawodowe-apeluja-o-zrownowazony-rozwoj-polskiej-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego.html