Wycieczka do Londynu i Oxfordu

Zarząd ZNP zorganizował atrakcyjną wycieczkę do Londynu, Oxfordu i Canterbury w Wielkiej Brytanii. Wycieczka odbyła się w dniach 11 – 19 sierpnia 2002 r. Uczestnicy wycieczki zaraz po przejechaniu Eurotunelem na teren Wielkiej Brytanii mieli okazję podziwiać uliczki Canterbury, katedrę oraz budynki z instytucjami kulturalnymi . Następnie udali się do Greenwich, gdzie zwiedzili Królewskie Obserwatorium , słynne z ustalenia czasu oraz południka zerowego , dzielącego nasz glob na półkulę wschodnią i zachodnią. Dokumentowano pobyt w tym miejscu robiąc pamiątkowe zdjęcia . Następnie uczestnicy wycieczki udali się do doku by podziwiać kliper herbaciany Cutty Sark oraz przejść tunelem pod dnem Tamizy. Zmęczeni podróżą, pełni świeżych wrażeń, uczestnicy wycieczki przyjechali do hotelu.

Dzień następny przywitał uczestników wycieczki piękną słoneczną pogodą nietypową o tej porze w Londynie. Udając się na zwiedzanie Pałacu Buckingham obserwowano przejazd gwardii konnej oraz ceremonię zmiany warty . Po zwiedzeniu komnat królewskich i skarbca koronnego zatrzymano się w Hyde Parku na krótki odpoczynek . Następnie udano się do Muzeum Historii Naturalnej. Szczególne zainteresowanie wśród wielu ciekawych eksponatów wzbudzał olbrzymi wieloryb.

Kolejny dzień rozpoczęto od zwiedzania ogrodów królewskich Kew Gardens , gdzie podziwiano ciekawą roślinność . Następnie udano się do Galerii Figur Woskowych Madame Tussaud’s. Tam można było zrobić sobie zdjęcie lub wypić kawę w towarzystwie znanych i sławnych postaci. Kolejnymi zabytkami podziwianymi przez uczestników wycieczki była Katedra św. Pawła, twierdza Tower of London oraz most Tower Bridge. Obecność wszystkich uczestników wycieczki sprawdzano poprzez przeliczanie osób przechodzących pod tzw. bramką.

Piąty dzień wycieczki rozpoczęto od zwiedzania British Museum. Następnie udano się do National Gallery by podziwiać malarstwo wielu epok. Z Trafalgar Square przespacerowano ulicą Whitehall obok Downing Street pod Parlament. Tutaj korzystano z okazji zrobienia pamiątkowych zdjęć . W kościele koronacyjnym królów angielskich Westminster Abbey zatrzymywano się nad płytami nagrobnymi słynnych i znanych postaci ze świata kultury i nauki. Następnie udano się nad Tamizę i statkiem wycieczkowym przejechano do Greenwich podziwiając ciekawe budowle i mosty Londynu.

Kolejny dzień poświęcono na zwiedzanie zamku w Windsorze. Następnie udano się do Oxfordu. Tutaj spacerując po uliczkach tego miasta uniwersyteckiego i pilnie wysłuchując objaśnień przewodniczki podziwiano starą architekturę miasta a w szczególności college’ów uniwersyteckich i starego budynku biblioteki.

Ostatni dzień pobytu w Londynie rozpoczęto wizytą w dzielnicy Notting Hill na targowisku staroci przy Portobelo Road. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do dzielnicy Soho spacerując po Oxford Street . Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Parlamentu. Okres oczekiwania przed wejściem do pomieszczeń Parlamentu wykorzystano na robienie pamiątkowych zdjęć . Ostatnim punktem programu było podziwianie Londynu z kabin Wielkiego Koła Milenijnego London Eye.