Zebrania Zarządu ZNP w UMK – 2002r.

Zebranie Zarządu w dniu 2 stycznia 2002 r

Zarząd wysłuchał informacji o ostatnim posiedzeniu Senatu UMK, na którym omawiano działalność wydziałów: Matematyki i Informatyki oraz Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

Następnie członkowie Zarządu wysłuchali informacji o nowym projekcie ubezpiecze grupowych zaproponowanych przez PZU dla pracowników UMK. Stwierdzono, że generalnie będzie podniesiona składka, ale też proponuje się objęcie ubezpieczeniem również chorób przewlekłych. PZU proponuje objęcie tym ubezpieczeniem również emerytów. Ponadto proponuje się kilka wariantów ubezpieczenia z różną wysokością składek i w związku z tym różnymi wysokościami świadcze. Zarząd wyraził opinię, że przystąpienie do poszczególnych wariantów powinno być w pełni dobrowolne a ubezpieczający się pracownicy UMK winni osobiście o tym decydować. Można również pozostać przy dotychczasowym wariancie ubezpieczenia bez zmiany wysokości składki.

W związku ze zmianą przepisów o urlopach pracowniczych Zarząd podzielił stanowisko Prezesa, aby zrezygnować z konieczności uzgadniania przez kierowników poszczególnych jednostek organizacyjnych UMK planów i urlopów pracowniczych ze związkami zawodowymi. Jeżeli nasz związek będzie obserwował jakieś nieprawidłowości w tym zakresie, wówczas istnieje możliwość interwencji u władz uczelni.

Zarząd z zadowoleniem odnotował udany wyjazd do opery w Bydgoszczy i ustalił, że będzie wspierał w przyszłości tę działalność.

Zebrani zapoznali się również z informacją dotyczącą wzrostu cen za obiady w stołówkach UMK. Od nowego roku weszły w życie przepisy, według których dopłaty uczelni do obiadów pracowniczych są opodatkowane podatkiem dochodowym. Dopłaty do obiadów studenckich są wolne od opodatkowania. Średnia cena produktów za jeden obiad wynosi 4,50 zł natomiast koszty wytworzenia i obsługi wynoszą 8 zł, czyli razem koszt obiadu pracowniczego z obsługą wynosi 12,50 zł. Tymczasem cena dla pracownika wynosi 5,75 zł reszta pokrywana jest z dotacji z ministerstwa. Ponieważ dotacja z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu w bieżącym roku ulega zmniejszeniu o ok. 25% rozważa się możliwość zwiększenia cen obiadów pracowniczych i w mniejszym stopniu studenckich. Władze uczelni konsultują tę sprawę z samorządem studenckim i związkami zawodowymi. Zarząd upoważnił Prezesa do prowadzenia negocjacji w tej sprawie.

Członkowie Zarządu zapoznali się również z inicjatywą utworzenia sekcji szachowej przy Związku Nauczycielstwa Polskiego. Postanowiono poprzeć starania grona zainteresowanych.

Zarząd wysłuchał również sprawozdania komisji powołanej na poprzednim zebraniu do zapoznania się z sytuacją w magazynach uczelni oraz ustosunkował się do procedury odwołania się pracownicy od otrzymanej kary.

Na posiedzeniu przyjęto w poczet nowych członków ZNP 10 osób.

Uzgodniono również terminy wycieczek organizowanych przez Zarząd.

Zapoznano się z propozycją przeniesienia siedziby związku do budynku Akademickiej Przychodni Lekarskiej uznając ją za nietrafną.